Odbiór mieszkania od dewelopera dopuszczalne odchyłki

Odbiór mieszkania od dewelopera dopuszczalne odchyłki

Podczas odbioru mieszkania od dewelopera należy dokładnie wszystko sprawdzić, zgodność rzeczywistego stanu nieruchomości z zapisami widniejącymi w umowie. Oczywiście mogą zdarzyć się pewne odchyłki, ale nie mogą one zbyt mocno odbiegać od normy. Wszystko trzeba ze sobą porównać, aby wykryć nieprawidłowości. Należy jednak znać aktualne przepisy, aby wiedzieć, na co można przymykać oko, a co powinno zostać skorygowane. Zbyt duże odchyłki przy odbiorze technicznym są nawet podstawą do rozwiązania umowy z deweloperem.

 

Jakie są normy odchyłek przy doborze technicznym mieszkania od dewelopera?

Odbiór techniczny to ostatnia szansa na wykrycie usterek, nieścisłości w umowie podpisanej z deweloperem. Należy wobec tego dokładnie wszystko sprawdzić. Wykryte wady powinny zostać wpisane do protokołu odbioru. Deweloper jest prawnie zobligowany do ich usunięcia w ciągu 30 dni. Trzeba jednak uważać, bo wielu deweloperów może podważać pomiary, które nie zostały wykonane przez fachowców, przy pomocy profesjonalnego sprzętu. Przy odbiorze zawsze powinno się mieć dokumentację, która jasno wskazuje na dopuszczalne odchyłki mieszkania. Pomiaru powierzchni lokalu należy dokonać zgodnie z najnowszą normą PN-ISO 9836-1997.

Bardzo często problemem są nieścisłości dotyczące posadzki. Odchyłka podkładu nie może przekraczać więcej niż 5 mm w całym pomieszczeniu. Zbyt duże prześwity trzeba traktować jako wadę. Odchyłką będzie także zbyt płytkie przeprowadzenie przewodów elektrycznych. Zweryfikować należy również to, czy tynki mają właściwą grubość. Nie może być ona mniejsza niż 2 mm. Z kolei grubość tynku na powierzchnię sufitu nie powinna przekraczać 15 mm. Istotna jest także wilgotność tynków, co można z łatwością sprawdzić przy użyciu wilgotnościomierza. Zweryfikować należy także wysokość mieszkania, okna, okładziny z płytek, instalację gazową.

Dlaczego lepiej dokonać odbioru technicznego mieszkania z fachowcem?

Odbieranie mieszkania od dewelopera z inżynierem to najlepszy sposób na uchronienie się przed kosztownymi naprawami. Jest to osoba bardzo precyzyjna, dostrzega nawet ukryte wady, ma wykształcenie techniczne. Dysponuje nowoczesnym i profesjonalnym sprzętem. Przeprowadzi badanie termowizyjne, na podstawie którego będzie od razu wiadomo, czy są jakieś zawilgocenia, mostki termiczne. Inżynier zna wszystkie aktualne normy budowlane i przepisy. Wie również, jakie sztuczki stosują deweloperzy. Jeśli ktoś chce przeprowadzić odbiór mieszkania od dewelopera z fachowcem, to może umówić się na dogodny termin na stronie dostępnej pod linkiem https://pewnylokal.pl/odbior-mieszkania-krakow.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane