Jak zorganizować ekologiczny piknik rodzinny? 

Lato to czas, w którym chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu, ciesząc się piękną pogodą i słońcem. Kiedy już znudzi nam się opalanie, leżenie na trawie z książką czy spacery, warto pokusić się o inne, ciekawe zajęcie, pozwalające na spędzenie czasu na świeżym powietrzu wraz z bliskimi. Jakie? Mowa tu o pikniku rodzinnym – wyjątkowym i prostym pomyśle na wspaniale spędzone chwile.  

Piknik ekologiczny – dlaczego warto? 

Organizując rodzinny piknik, warto postawić na jego myśl przewodnią. Zdecydowanie dobrze sprawdzi się tu ekologia lub filozofia less waste – czyż może być lepsze miejsce na dbałość o naszą planetę niż piknik na świeżym powietrzu w pięknych okolicznościach przyrody? 

Piknik ekologiczny to wbrew pozorom przedsięwzięcie niewymagające szczególnych umiejętności czy ogromu zaangażowania. Wystarczy jedynie trochę dobrych chęci i kreatywności. Urządzając rodzinny piknik w zgodzie z naturą, mamy okazję nie tylko przyjemnie spędzić czas, ale także nauczyć się czegoś nowego, jak również zarazić najmłodszych tematyką ekologii czy less lub zero waste. W ten sposób, łącząc odpoczynek z niezauważalną niemal nauką, w przyjemny i prosty sposób przekażemy pociechom ważną wiedzę. Jakie inne zalety znaleźć można w ekopikniku? Taki sposób spędzania czasu powinien wiązać się z pozostawieniem wszystkich urządzeń elektronicznych w domu, dzięki czemu wszyscy jego uczestnicy będą mieli okazję odpocząć nieco od ekranów telefonów, tabletów czy komputerów i podziwiać prawdziwe obrazy oraz kolory natury.  

Less waste na pikniku 

Jaki powinien być piknik rodzinny, aby mógł być nazwany ekologicznym lub zgodnym z filozofią less waste? Przede wszystkim warto zamienić jednorazowe plastikowe talerzyki, sztućce i pojemniki na ich lepszą alternatywę. Przygotowane posiłki i przekąski możemy umieścić w szklanych pojemnikach lub w naturalnych woskowijkach, wykonanych z bawełny lub lnu, nasączonych woskiem pszczelim, z kolei zamiast plastikowych sztućców wybierzmy widelce, noże i łyżeczki zrobione z drewna bambusowego. Podobną zasadę możemy zastosować w przypadku naczyń – zamiast plastikowych talerzy, zabierzmy ze sobą zwykłe, domowe naczynia.Do czyszczenia ich nie będą więc potrzebne ogromne ilości wody i zlewozmywak, a równie ekologiczna zmywarka 60 – wolnostojąca czy do zabudowy.  

O naturze pamiętajmy także, wybierając napoje na piknik. Zamiast plastikowych butelek ze słodkimi, popularnymi napojami, warto wybrać wodę, kompot lub naturalne soki, najlepiej w szklanej, zamykanej karafce lub bidonach czy termosach, wykonanych z metalu bądź bambusa. Na miejscu możemy skorzystać z papierowych lub blaszanych kubeczków, a dla najmłodszych przygotować kolorowe, wykonane także z papieru lub silikonu słomki. 

Co jeść na pikniku ekologicznym?  

Filozofię less waste możemy wprowadzić na nasz piknik także dzięki przygotowanym potrawom i przekąskom. Warto bowiem wykorzystać do ich stworzenia produkty ze zbliżającą się datą ważności, jak również to, co zostało nam z obiadu czy kolacji poprzedniego dnia. Z resztek warzyw, serów i pieczywa możemy w prosty sposób wykonać smaczną sałatkę z grzankami, z kolei z dojrzałych owoców pysznego shake lub owocowe sorbety lodowe.  

Teraz wystarczy już tylko sprawdzić prognozę pogody i znaleźć najlepsze miejsce na piknik. Pamiętajmy, że nie musi to być wcale wymyślne czy odległe miejsce, ale nawet własny ogródek czy działka. Aby każdy z elementów pikniku miał charakter ekologiczny, możemy wybrać niezbyt odległe miejsce, do którego udamy się pieszo lub na rowerze, ograniczając w ten sposób produkcję samochodowych spalin.  



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane