Jak zrobić model atomu

Jest wiele rzeczy, które można zrobić z modelem atomu. Jednym ze sposobów jest zrobienie małych kulek i pomalowanie ich na inny kolor. Następnie można przykleić elektrony do kulek i dodać sznurek lub kartę informacyjną, aby powiesić je na atomie. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci zacząć. Upewnij się, że postępujesz zgodnie ze wszystkimi wskazówkami na modelu atomu, aby zapobiec ewentualnym wpadkom.

Po pierwsze, musisz określić liczbę atomów w układzie okresowym. Jeśli Twoje dziecko uczy się tylko kilku pierwszych elementów w układzie okresowym, możesz wybrać niższe liczby. Atom wodoru, na przykład, ma jeden proton i jeden elektron, ale niższa liczba atomów, takich jak węgiel, ma dwa protony i dwa neutrony. Następnie musisz wybrać kolor dla swojego atomu. Użyj zielonych i czerwonych glinianych kulek o równej wielkości i nieco większych od pomarańczowych. Następnie trzeba je przymocować do siebie wykałaczkami, tworząc trójnóg.

Kwantowy model atomu jest najbardziej szczegółowym modelem atomu. Został opracowany przez Erwina Schrodingera, Wernera Karla Heisenberga i Louisa de Broglie. Jest on udoskonaleniem modelu atomu Bohra i dodaje koncepcję dualizmu fala-cząstka. Model ten pozwala naukowcom wyjaśnić właściwości bardziej złożonych atomów niż wodór. Poprzez włączenie elektronów, materia może być zdefiniowana jako chmura prawdopodobieństwa i dlatego nie może być dokładnie zlokalizowana.

Grecki filozof o imieniu Demokryt po raz pierwszy zaproponował, że wszystkie rzeczy składały się z maleńkich cząstek, które były niezniszczalne. Jego teoria twierdziła, że wszystkie substancje zawierały maleńkie cząstki, które były zbyt małe, by można je było zobaczyć gołym okiem. Jego eksperymenty udowodniły, że teoria ta była błędna, ponieważ większość cząstek nie docierała do folii. W rzeczywistości bardzo niewiele z nich uderzało w atom, co dowodziło, że teoria była błędna. Teraz jednak mamy znacznie lepsze zrozumienie, jak powstaje atom.

Elektron ma pewne nieodłączne właściwości. Jedną z nich jest jego spin. Aby to zrozumieć, wyobraź sobie, jak Ziemia obraca się wokół swojej osi obrotu. Większość cząstek elementarnych ma spiny, które są opisane przez mechanikę kwantową. Przechodzą one z jednej orbity na drugą w oparciu o swój poziom energetyczny. W zależności od ich poziomów energetycznych, uwalniają lub pochłaniają promieniowanie. Model Bohra mógł wyjaśnić atom wodoru, ale nie był w stanie wyjaśnić zachowania złożonych pierwiastków, takich jak złoto, uran i rad.

Oprócz wielkości atomu ważna jest liczba atomowa części. Proton jest naładowany dodatnio, natomiast elektron ma ładunek ujemny. Neutron natomiast jest neutralny. Zbudowany jest z małych cząstek zwanych kwarkami. Elektrony są naładowane ujemnie i ważą mniej niż jeden proton. Jeśli pojedynczy proton jest wielkości boiska piłkarskiego, to atom miałby masę jednego centymetra.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane